Tirana luan me të bardha ndryshe nga çfarë ka bërë zakonisht në takimet brenda fushe. Rreth 900 vetë ishin të pranishëm në sfidën e djeshme mes Tiranës dhe Kastriotit. Bardheblutë hapën dyert për takimin e djeshëm të Kupës së Shqipërisë. Në shkallët e stadiumit ishte edhe presidenti i Tiranës, Refik Halili, dhe drejtuesit e Kastriotit. Në tribunë i pranishëm ishte mbrojtësi i Kastriotit, Bojom.

Nga ana e Tiranës janë lënë pushim Kale, Torasa dhe Batha. Gjatë ndeshjes, Emanuel Egbo këshillon disa herë dyshen DokaBeshiraj, ndërsa për këtë të fundit nuk pranon lojën në mbulim dhe pasa, duke e zëvendësuar në fund të pjesës së parë të lojës.

Duartrokitje për Hasanin dhe Ngonë, të cilët dalin bashkë në nxehje gjatë pjesës së parë. Pas kartonit të kuq, Sefgjinaj kapet me tifozët në karshi, por ai kthehet pas nga shokët e skuadrës së tij dhe bën të futet në dhomat e zhveshjeve. Sefgjinaj kapet edhe me tifozët e tribunës dhe ka shkëmbim sharjesh mes palëve, ndërsa përkrahësit për pak sa nuk futen në dhomat e zhveshjeve, por ndërhyjnë forcat e sigurisë.

Tefik Osmani kishte veshur këpucë të kuqe, ndërsa tifozët i bërtisnin: “Hiqi këpucët, hiqi”. Batutat vazhduan edhe në fund të takimit, me përkrahësit që bërtisnin. “O Osmon, o morr i kuq, hiq këpucët e kuqe”.

Tirana48

Në fund të lojës, Tefiku merr këpucët e tjera që janë kafe dhe ua tregon tifozëve, ndërsa ata vazhdojnë me avazin. Në hyrje të dhomave të zhveshjeve, lojtari u thotë tifozëve në formë batute: Çuna, që të ndërroj këpucët, shtini nga 10 euro”. Kjo solli të qeshura të shumta në stadium. Jurgen Çelhaka ishte një nga titullarët që luajti dje.

Ndryshe nga zakonisht, mesfushori luajti në një rol të ri, atë të mbrojtësit të djathtë në vend të Dokës. Pas më shumë se tre muajsh, në fushën e lojës kthehet të luajë Edon Hasani. Lojtari u dëmtua në gju në sfidën me Kukësin dhe është rikthyer të luajë pas një periudhe të gjatë pushimi.

The post “O Osman o morr i kuq”, nuk do ta besoni çfarë kanë bërë tifozët e Tiranës në ndeshjen e Kupës appeared first on Sport.