Emanuela Rusta është një nga femrat e sportit shqiptar, që ka bërë histori mes dominimit të burrave. Elbasanasja është gjyqtarja e parë që merr stemën e FIFA-s në vendin tonë. Ky fakt ka bërë jehonë në të gjithë Europën, duke dhënë disa intervista për mediet e huaja. Kështu ka bërë edhe me “Footballski.fr”, që i ka marrë një intervistë shumë të detajuar Rustës.

Përshëndetje Emanuela, a mund ta prezantoni veten me disa fjalë?Emri im është Emanuela Rusta, jam 26 vjeç dhe jetoj në Elbasan, Shqipëri. Unë jam mësuese në një shkollë, por kam qenë edhe gjyqtare në futboll që nga viti 2015. Kam luajtur basketboll për një kohë të gjatë, por në fund vendosa të futem në futboll. Kam zbuluar një pasion të ri atje!

A nuk është e vështirë të ndash kohën tënde midis shkollës dhe fushës?
Jo, është shumë e lehtë për mua. Unë kam një orar fleksibël. Në mëngjes, jap mësime në shkollë dhe kam pasditen të lirë, që më lë shumë kohë të stërvitem për profesionin tim të dytë.

Pse vendosët të bëheni një gjyqtare futbolli?
Kjo është kryesisht për shkak të miqve. Një mik i imi është gjyqtari më i mirë në vend. Ai më tregoi shumë për punën e tij dhe mundësitë në rritje të futbollit në Shqipëri. Kështu që vendosa të filloj këtë aventurë të re dhe jam i kënaqur me zgjedhjen time. Shumë më pyesin: pse gjyqtare dhe jo lojtare? Epo, thjesht sepse ndihem më mirë si gjyqtare sesa si lojtare.

A nuk është e vështirë të jesh grua në botën e futbollit? Veçanërisht si gjyqtare në ndeshjet e meshkujve?
Sigurisht, nuk është e lehtë. Por nëse je më i miri në fushë, nëse nuk gabon dhe je i drejtë, atëherë nuk ka asnjë problem dhe nuk është e vështirë. Unë jam gjyqtarja e parë e FIFA-s në vend. Është një nder për mua dhe kam mbështetjen e shumë njerëzve.

A është pozicioni juaj si gjyqtarja e parë femër e FIFA-s në vend gjithashtu i rëndësishëm për kauzën e feminizmit në Shqipëri? E ndjeni edhe ju këtë në punën tuaj?
Po, kjo është me të vërtetë një pikë e rëndësishme. Shumë gra më mbështesin në këtë sport “mashkullor”. Ata besojnë te mua dhe ne pajtohemi që çdo sport mund të luhet nga një burrë, si dhe nga një grua. Nuk duhet të ketë ndarje, nuk duhet të ketë pengesa.

Për më tepër, si e gjykoni zhvillimin e futbollit të grave në Shqipëri?
Mbetet për të bërë shumë, por është bërë shumë përparim. Federata investon shumë në futbollin e femrave, kemi ekipe më të mira, lojtarë më të mirë dhe niveli i kampionatit kombëtar rritet nga viti në vit.

A mendoni se një ditë, ekipi kombëtar i femrave do të jetë në gjendje të kualifikohet për një Europian, apo edhe një Kupë Bote?
Po, vërtet! Ka një zell të vërtetë në Shqipëri pas Kombëtares. Unë mendoj se mundemi, nëse punojmë shumë dhe qëndrojmë të përqendruar në qëllimet tona.

Cili ishte reagimi juaj kur mësuat se jeni zgjedhur për të zyrtarizuar një ndeshje të Kategorisë Superiore (divizioni i parë shqiptar) në mars 2019?
Unë isha krenare për këtë emërim. Në fillim ishte shumë argëtuese sepse njerëzit nuk e dinin që unë isha gjyqtare dhe nuk mendoj se ata e kishin imagjinuar që një grua mund të arbitronte një ndeshje për burra. Për më tepër, ishte për derbin mes Partizanit dhe KF Tirana, ndeshja më e nxehtë në vend. Edhe sikur të isha vetëm një gjyqtare sipërfaqësore, ishte një përvojë e paharrueshme për mua. Më bëri përshtypje atmosfera në stenda, kam pasur shumë emocione gjatë gjithë ndeshjes por në fund kaloi mirë! Tani, më duhet të punoj që një ditë të jem gjyqtarja kryesore për këtë lloj ndeshje.

Si përgatiteni për një ndeshje të tillë kur jeni gjyqtare?
Është e rëndësishme të keni përgatitje të mirë mendore. Nëse jeni mirë në kokën tuaj, atëherë tashmë e dini që ndeshja do të shkojë mirë. Ju duhet të dini se si të kujdeseni për veten tuaj, jo të duket e dobët dhe e impresionuar ndaj lojtarëve. Ju duhet të bëni punën tuaj si duhet, të mos bëni gabime dhe të jepni më të mirën tuaj në këtë fushë.

Si është stërvitja e një gjyqtareje gjatë javës?
Unë stërvitem në fushë çdo ditë pasdite, pasi kam dhënë mësimet e mia në mëngjes. Gjithashtu shkoj në palestër. Kam një trajner personal dhe punoj shumë në aspektin mendor që të jem më e përqendruar kur jam në fushë dhe të marr vendime të duhura. Unë gjithashtu stërvitem për pozicionimin e ndeshjes, të njoh fushat që do të gjenden në mënyrë që unë të marr vendimet më të mira.

Vitin e kaluar, një gjyqtar u sulmua gjatë një ndeshje në Kamzë. Cili ishte reagimi i gjyqtarëve pas këtij incidenti?
Ne të gjithë ishim shumë keq pas kësaj situate. Nuk duhet të ndodhte kurrë në futboll dhe në sport në përgjithësi. Nuk është fryma e lojës, futbolli nuk është një sport luftarak. Pas kësaj situate, federata mori vendime të rëndësishme duke ndëshkuar ashpër Kamzën dhe njerëzit që hynë në fushë. Ligji ka ndryshuar dhe kushdo që hyn në fushën e futbollit në mënyrë të paligjshme tani përballet midis një dhe tre vjet burg.

Flitet shumë për korrupsion në futbollin shqiptar, sidomos me Skënderbeun. Çfarë po bën federata përballë kësaj skeme?
Skënderbeu gjithmonë pretendon se nuk ka falsifikuar asnjëherë një ndeshje të vetme, por për Komitetin e Sportit, provat janë shumë më të forta se fjalët. Nuk është mirë dhe është e turpshme për vendin tonë, por federata jonë po bën shumë për të luftuar këtë të keqe. Mbetet shumë punë, megjithatë. Ndalimi i basteve sportive në vend sigurisht që do të ndihmojë.

Cilat janë qëllimet tuaja të radhës në futboll?
Unë dua të përparoj, para së gjithash në skenën kombëtare duke pasur mundësinë që të jem sa më shumë që të jetë e mundur gjyqtare kryesore e takimeve në Kategorinë Superiore. Më pas, do të dëshiroja të ngjitja shkallët në skenën ndërkombëtare. Por kjo është një histori tjetër.

Si mund t’i ngrejë shkallët një arbitër?
Është ndryshe nga lojtarët që janë në fushë. Duhet të bëjmë ndeshje të mira, për tu vërejtur nga vëzhguesit, të cilët pak nga pak, na ndjekin gjithnjë e më shumë. Gjithmonë bëni maksimumin tuaj dhe, kështu, mund të arrijmë në elitë.

A mendoni se një ditë, një grua do të gjykojë finalen e Ligës së Kampionëve?
Sigurisht! Gratë janë e ardhmja!

Cilat janë këshillat tuaja për të rinjtë që duan të bëhen gjyqtarë?
Nuk është turp të jesh një arbitër. Ju duhet të besoni në veten tuaj. Asgjë nuk është e pamundur nëse ata japin maksimumin në këtë pasion.

The post Nuk ndalet Emanuela Rusta: Dua të gjykoj në ndeshje ndërkombëtare appeared first on Sport.