Drejtimi i skuadrës së Napolit nga trajneri Ancheloti shkaktoi goxha pakënaqesi duke bërë që të largohet pa realizuar objektivat. Pas presidentit, drejtuesëve dhe lojtarëve, madje edhe menaxherët e këtyre të fundit kanë shprehur kritikat e tyre ndaj trajnerit italian. E pikërisht rasti më i freskët mbetet Elseid Hysaj. Në fillim Carlos Ancheloti besoi në aftësitë e Hysaj duke e lënë sa djathtas sa majtas në prapavijën e mbrojtjes. Për më pas gjithçka do të ndryshonte rrenjësisht për mbrojtësin shqiptar.

Mos aktivizimi i lojtarit nuk u prit mirë edhe nga menaxheri i Hysaj o cili se fundmi ka akuzuar drejtpërdrejt ndaj ish-trajnerit të napoletanëve. Në një intervistë për mediat vendase, Guifredi thotë se Hysaj pati një ulje në nivelin e tij përshkak të mosaktivizimit. Mëria e menaxherit nuk ka duruar shumë tekasa në rastin e parë që i jepet, Guifredi eëshon gojën totalisht. Shpresat e humbura tek Ancheloti, menaxheri i shqiptarit i varë te projekti i Gattusos nga i bili pret më tepër minutat. Unë mendoj se napoletanët duhet ta njohin seriozitetin, mirësinë, profesionalizmin dhe aftësinë e këtij djali dhe futbollistit. Ancelotti kishte shkatërruar Hysajn nga pikëpamja e vetëvlerësimit, ai kishte hequr siguri. E kaluara? Ancelotti në Napoli nuk ka bërë mirë, përndryshe ai nuk do të ishte ekzonuar. Unë preferoj të mos flas për marrëdhëniet midis trajnerit dhe lojtarëve. Por shumë lojtarë janë asgjësuar nga Ancelotti dhe rivlerësuar nga Gattuso.

Gattuso është një trajner i mirë. Ai bën një futboll të ndryshëm. Sipas mendimit tim ai erdhi në Napoli në një situatë katastrofike, por ai bëri një punë më shumë se të shkëlqyeshme. Juric në vend të kësaj duhet të jetë akoma me përvojë në një shesh të vështirë, nuk e dini kurrë se çfarë mund të vijë do të kthehet në fushë brenda një maksimumi shtatë ditë dhe nuk përjashtohet mundësia që ajo të jetë e disponueshme tashmë me Brescia “-ka thënë menaxheri i Hysaj.

The post “Ancheloti e shkatërroi Hysajn”, menaxheri sulmon trajnerin appeared first on Sport.